Enhver der har solceller ved at vinteren er en mørk tid, med lavt udbytte fra solcellerne, men vinteren 2009/2010 har på alle måde været rigtig god.

Denne vinter har budt på en masse sne og frost, det i sig selv gør ingenting. Så længe vejene er ryddede og man kan komme frem, så generer sneen jo ikke nogen. Frosten derimod har givet lidt problemer med frosne vandrør, men så må man isolere dem bedre så de er klar til næste vinter. For det der med at bære store mængder af vand i spande er ikke fantastisk sjovt, og slet ikke hvis man får skvulpet vand ned i sine støvler (taler af egen bitter erfaring).

Derimod har den megen frost og klare himmel bragt rigtig mange flotte solskinstimer med sig, også selv om det har været temmelig skyet har det stadig været meget lyst og produceret strøm fra solcellerne. Meget mere strøm end man så i vinteren 2008/2009. Så på den måde har vinteren haft en positiv indflydelse. Derudover er det trods alt sjovere at gå og fodre dyrene og anden pasning og pleje i frostvejr end i knædybt mudder fordi det har regnet 3 måneder i træk.

Nu nærmer foråret sig dog og det er tid til at tænke på at sneen smelter og det frigiver store mængder vand. Derfor er det vigtigt at få fjernet sneen derfra hvor den kan gøre skade når den smelter eller bliver tungere, for tøsne vejer meget mere end frostsne og sneen kan indeholde store mængder vand når nu det vælter ned med tøsne/slud ovenpå de i forvejen rigelige mængder sne der ligger på tagene, så overvej om det ikke er muligt at lette tagene lidt ved at få fjernet noget af sneen.

Kig i loftrum osv. for fygesne, for det giver grimme vandskader når det tør. Løbende burde solcellerne have fået fjernet deres sne, men det giver jo sig selv, for hvis sneen ikke bliver fjernet, så er det meget beskedent med strøm de producerer, hvis overhovedet noget. Sørg for at grave sneen væk fra fundamentet på huset så det ikke siver ned så tæt på huset, dette er især vigtigt hvis man har en kælder da det kan give fugtproblemer.

Så ud over de små problemer sneen har givet, så har det været en skøn vinter vi har haft, som har været meget lysere end de vintre vi ellers er vant til.